פורסם בידיעות אחרונות ביום 05.12.17 "הבן נקבר בלי הלב"

ממון • 05.12.2017
הבן נקבר בלי הלב
אם תובעת את המכון לרפואה משפטית: "לא דיווחו לי שהלב נשמר במכון במשך שנים. בגלל המקרה הפסקתי לתפקד והתחלתי לסבול מחרדות, סיוטים וחלומות מבעיתים"
ליטל דוברוביצקי

אישה שבנה נפטר גילתה כי ליבו של הבן לא נקבר עימו, אלא נשמר במשך שנים במרכז הלאומי לרפואה משפטית. כעת תובעת האם את משרד הבריאות, את המרכז לרפואה משפטית ואת מי שעמד בראשו, פרופ' יהודה היס.

 

בתביעה, שהוגשה לבית משפט השלום בת"א, מציינת האם כי בנה נפטר בשנת 2009 כתוצאה ממנת־יתר של הירואין, בשילוב תרופות. לדבריה, כאשר הגיעה לתחנת משטרה ונמסרה לה הבשורה היא פרצה בבכי והייתה מבולבלת. "השוטרת אמרה כי ייתכן שייטלו דגימות 'מיקרוסקופיות' מגופת הבן, לצורך גילוי סיבת מותו, אולם אלו ייטמנו עם גופתו. האם שאלה את נציגי המשטרה אם יספיקו לטמון את הדגימות עד ליום הנחת המצבה, ונענתה בחיוב ולפיכך הסכימה לניתוח. ברור כי לא הייתה מסכימה לניתוח במידה והייתה יודעת כי יילקחו איברים שלמים מהגופה של בנה והגופה תיקבר ללא לב, דבר שפוגע בכבוד המת", נטען בתביעה שהוגשה באמצעות עוה"ד מירב אפרים, מומחית לדיני נזיקין וביטוח לאומי, ואיילת ברק.

 

למחרת נערכה הלווייתו של הבן אולם "אף אחד לא טרח לומר למשפחה כי הם קוברים את הגופה ללא לב". לדברי האם, במשך שנים לא ידעה על איברי בנה שלא נקברו עד שבינואר 2014 קיבלה מכתב ממשרד הבריאות שבו הוזמנה לקבל את הדגימות שנשמרו.

 

עם קבלת המכתב פנתה האם למשטרה, שם נמסר לה דוח הנתיחה וממנו התברר כי ליבו של בנה שמור במרכז לרפואה משפטית. "התובעת הזדעזעה והייתה בהלם", נטען.

עו"ד מירב אפרים | צילום: יעל דרליך

עו"ד מירב אפרים | צילום: יעל דרליך

 

 

בתביעה מצוין כי רק בפברואר 2014 "בהלוויה קשה" נטמנו ליבו והדגימות הנוספות של הבן. "במעמד ה'הלוויה', הושלכו ליבו של המנוח והדגימות הנוספות שנשמרו בתוך קופסת פלסטיק, לתוך הקבר לעיני המשפחה ההמומה. מאחר שפתח הקופסה היה צר מדי, הלב נוער בחוזקה מתוך הקופסה עד שנפל לקבר".

 

בתביעה נטען כי "הדבר החריף את מצבה הנפשי והיא הפסיקה לתפקד והחלה לסבול מחרדות, סיוטים וחלומות מבעיתים בהם מופיעה דמותו של בנה ללא לב". לדבריה, בגלל אי־תפקודה היא פוטרה מעבודתה.

 

ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד מצטער על הצער שנגרם. המשרד והמכון לרפואה משפטית ערכו רה־ארגון בעבודת המכון ובכלל זה שינוי שיטות העבודה שאינן מחייבות המשך נטילה ושמירה של דגימות. המשרד יזם את פרויקט 'מנוחה בכבוד' לצורך הבאת הדגימות להטמנה רגישה ומכובדת. ההתנהלות שלוותה במהלך המבצע נעשתה בצורה הרגישה והמכבדת ביותר".

 

פרופ' היס טרם קיבל את התביעה ובחר שלא להגיב.

 

פרסום ראשון: 05.12.17 , 20:02