תביעה לביטוח לאומי, לבד או באמצעות עורך דין לביטוח לאומי?

מאמר מאת: עו"ד מירב אפרים

ישנה חשיבות רבה להגשת תביעות לביטוח לאומי באמצעות עורך דין המתמחה בתחום ביטוח לאומי, במיוחד כאשר מדובר בתביעות עקב תאונות עבודה או מחלת מקצוע. לכאורה, המבוטח מתבקש למלא טופס תביעה פשוט, אך הניסיון מלמד כי תיאור לא נכון של התאונה ו/או תנאי העבודה עלול לעמוד למבוטח לרועץ ואף להביא לדחיית התביעה ע"י ביטוח לאומי. אמנם למבוטח ישנה זכות להגיש תביעה לבית הדין לעבודה כנגד החלטת ביטוח לאומי לדחות את התביעה, אלא שבמקרים רבים, ניהול התיק בבית הדין על כל המשתמע מכך, יכול היה להיחסך למבוטח אם התביעה היתה נכתבת נכון.
לדוגמא, בתביעות לפגיעה בעבודה מסוג מיקרוטראומה, יש צורך לפרט אין ספור תנועות חוזרות ונשנות אשר בעקבותיהן נגרמה הפגיעה. לפעמים המבוטחים נוטים ל"הגזים" בפירוט עליו הם מדווחים בטופס התביעה לביטוח לאומי, כאשר הם סוברים בטעות כי ככל שיצביעו על פעולות רבות יותר שביצעו בעבודתם, תביעתם תוכר. בפועל, ההיפך הוא הנכון. עורך דין המתמחה בביטוח לאומי ידע להפריד את הסדרות של התנועות החוזרות והנשנות (ככל שישנן כאלה) אשר מבצע המבוטח במהלך יום עבודתו, ולהציג את התשתית העובדתית המתאימה בתביעה.
טעויות נפוצות אחרות של מבוטחים הן בתביעות לפגיעה מסוג אוטם לבבי, אירוע מוחי או בקש מפשעתי, בהן יש להצביע על "אירוע חריג" או "מאמץ בלתי רגיל". לא פעם נוטים מבוטחים שאינם מיוצגים ע"י עו"ד לביטוח לאומי להציג מצג בתביעה לביטוח לאומי של עבודה קשה מאומצת או לחוצה באופן קבוע, במקום להתמקד באירוע החריג, ובכך חורצים את גורל תביעתם.

לסיכום, לא מדובר רק בטופס, ואין להקל ראש בהליך. מוטב לפנות לעורך דין לביטוח לאומי אשר עשוי לחסוך למבוטח זמן יקר וכסף רב.