תפריט ראשי תחומי עיסוק

דיני משפחה וירושה

 

במשרדנו מחלקה המנהלת תיקי גירושין ומטפלת בין היתר בנושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג (פירוק שיתוף), משמורת הילדים, זמני שהות ומזונות לרבות תביעות גירושין, כתובה ומזונות אישה.

 

 

הסכמי ממון והסכמים לחיים משותפים:

עריכת הסכמי ממון בהתאמה אישית וכן עריכת הסכמים לחיים משותפים הכוללים את כל ההיבטים החשובים ביותר כשנערכים לחיים משותפים, לרבות בעניין ילדים.  עריכת מו"מ וכן הליך גישור על פי צרכיהם של בני הזוג הכולל גישור משפחתי, גישור בהליך גירושין, ניהול מו"מ בין בני זוג ובני משפחה.

 

צוואות וירושות:

עריכת צוואה לרבות צוואות הדדיות,  טיפול במתן צו קיום צוואה וכן צו ירושה, ייצוג בהליכי התנגדות לצוואה.

 

הליך גירושין:

הליך גירושין הנו הליך לא קל לאף אחד מבני הזוג. הליך זה הנו קשה מבחינה רגשית עד מאוד אך על מנת לייעל את ההליך ולהשיג "עדיפות" בסוגיות מסוימות, יש לשמור על חשאיות, בעיקר מפני בן הזוג, לא כל שכן מהסובבים אותנו – בעצם, האנשים הכי קרובים אלינו.

דבר ראשון אשר על בן הזוג המעוניין להתגרש לעשות- יש לפנות לקבל ייעוץ משפטי אצל עו"ד המתמחה בתחום המשפחה, לרבות בעניין גירושין.

על קצה המזלג יוסבר כי טרם ביצוע פעולות משפטיות כאלו ואחרות, יש לבצע איסוף חומר, מסמכים, צילומים וכד' על מנת שיעידו על רכוש ו/או זכויות אשר מצויות בידי הצד השני. כך גם במקרים, חלילה, של אלימות מכל סוג שהיא וכן במקרים של בגידה. איסוף המסמכים הנכונים ובצורה מקצועית, יסייעו לבן הזוג לתמוך בטיעוניו במקרה שהתיק יגיע לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני.

הליך גירושין הנו מסע ארוך ולא קל, מלא אמוציות ועל כן חשוב מאוד לקבל ליווי של איש מקצוע בעל ידע ומיומנות אך בעיקר יכולת הקשבה והכלה. עורך הדין המתמחה בתחום הגירושין, יוכל ולאחר שישמע את סיפור חייכם, לנהל את התיק מתחילתו ועד סופו תוך ניסיון לסלול מסלול 'בטוח' באמצעות עצות משפטיות ואסטרטגיה בבנית התיק.

לזוגות אשר להם ילדים, חשוב מאוד לא לערב את הילדים בסכסוך. נסו להימנע כמה שיותר מהבעת דעה על בן הזוג בתור הורה או אדם וזאת על מנת למנוע מהילד תסכול והבעת נאמנות כלפי אחד מכם. זכרו ! דברים שנאמרים מעל ראשו של ילד, לעולם יחקקו בלבו.

 

הסכם גירושין:

זוגות רבים במדינת ישראל כבר הבינו כי על אף שהליך גירושין מתקיים ו/או יתקיים ביניהם, הם ימשיכו להיות משפחה, אך משפחה מסוג אחר. על מנת שלא לפגוע האחד בשני יתר על המידה ובייחוד כאשר ילדים נמצאים ב'אמצע', זוגות רבים בוחרים לסיים את הסכסוך ביניהם על הצד הטוב ביותר, כלומר, להכין הסכם גירושין המקיף וממצה את כל זכויותיהם.

הליך של הסכם גירושין בהחלט קצר יותר ובעל משמעות גדולה יותר לבני הזוג. ככל שההליך יסתיים בצורה יפה יותר, כך יוכל כל אחד מבני הזוג להמשיך את חייו עם פגיעה קטנה באופן יחסי.

הסכם גירושין טוב הוא הסכם שניתן להכניסו למגירה ולשכוח מקיומו. הסכם גירושין טוב הוא הסכם צופה פני עתיד. הסכם מסוג זה נועד להסדיר את כל ענייני בני הזוג והמשפחה, כך למשל חלוקת רכוש, משמורת ילדים, זמני שהייה של כל אחד מההורים עם ילדיו, ענייני המזונות וכן, כל פרט אחר הרלוונטי לאותם בני זוג.

על מנת להימנע מהגשת תביעות לבית המשפט לענייני משפחה ו/או לבית הדין הרבני אשר יידרשו לנהל תיק ולהכריע במחלוקת בין הצדדים, על עוה"ד המנוסה לנסח הסכם גירושין, שהנו בהסכמה מלאה באשר לכל הנושאים הרלוונטיים לאותם בני זוג.

 

משמורת ילדים:

כאשר בני זוג חיים יחדיו כמשפחה ונולדים ילדים – שני בני הזוג הנם אפוטרופסיים חוקיים של הילדים וכן, ילדי הצדדים נמצאים במשמורת של שניהם.

במקרה של הליך גירושין ובמידה והצדדים לא מצליחים להגיע להסכמות באשר אצל מי מהם תהא משמורת הילדים, בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני, 'מתערבים' על מנת להכריע מי יהא ההורה המשמורן – כלומר, מי מההורים יהא זה שיספק את כלל צרכי הילדים, החומריים והרגשיים, לצורך התפתחותם התקינה של הילדים והכל תחת השקפת עולם כי טובת הילד הנה החשובה ביותר.

לאחרונה, בעקבות פסיקות רבות של ערכאות שיפוטיות שונות, החלו להשתמש במושג "אחריות הורית שווה" כאשר המשמעות הנה ששני הורי הילדים, אחראיים במשותף על הגידול של הילדים, טיפול בילדים ומימוש כל צרכיהם.

כיום, עדיין חלה חזקת הגיל הרך, כך שילד עד גיל 6, למעט במקרים חריגים, יהא במשמורת אמו.

 

מזונות ילדים:

אחד הנושאים ה'חמים' המטרידים הורים רבים הנו נושא מזונות הילדים משום שעד עכשיו הכנסות הצדדים נותבו למשק בית משותף וכעת, כאשר בני הזוג מתגרשים ומתפצלים ל- 2 בתים, על כל אחד מההורים להמשיך ולנהל משק בית משלו וכן לדאוג לילדיו, כמובן.

מזונות ילדים מתחלקים למזונות הכרחיים ומזונות מדין צדקה. מזונות הכרחיים הנם צרכים בסיסיים של כל ילד – כך למשל, כלכלת הילד, מזון, הגיינה, צרכים רפואיים, חינוך, מגורים (מדור) וכד'.

כיום כל בתי המשפט לענייני משפחה נוהגים לפסוק עבור כל ילד, סכום של דמי מזונות "הכרחיים" הנע בין 1,250 ש"ח ל- 1,450 ש"ח. סכום זה אינו כולל הוצאות חינוך (כגון גנים, צהרונים וכד') ואינו כולל הוצאות בריאות חריגות.

לאחרונה, בעקבות פסקי דין רבים ושונים, המצב בו אב מחוייב בצורה מוחלטת במזונות ילדיו, על פי הדין העברי החל במדינת ישראל על כל אב יהודי, החל להשתנות כך שבין הגילאים 6 ועד 15, אין חיוב מוחלט על אב לשלם מזונות לילדיו.

אין נוסחא חד משמעית !

כל תיק וכל מקרה לגופו.

יש להגיע לייעוץ אצל עו"ד המתמחה בתחום המשפחה על מנת לפרט בפניו את כל הפרטים הרלוונטיים אשר יכולים לעזור ולהגיע לסכום המזונות, בקירוב, שאמור להשתלם עבור הילדים, בהתחשב כמובן, בגיל הילדים, הכנסות ההורים, מקום מגורי ההורים, זמני שהות של כל אחד מההורים עם הילדים וכמובן, שאלת המשמורת הפיזית של הילדים.

 

ידועים בציבור:

ידועים בציבור הנם בני זוג אשר מקיימים מערכת יחסים זוגית במסגרת משפחתית אך אינם נשואים זה לזו, לא בנישואין אזרחיים ולא בנישואין כדת משה וישראל.

לרוב, ההתייחסות המשפטית לזוגות ידועים בציבור אינה שונה מהיחס כלפי זוגות נשואים, בייחוד בעניין רכוש ובעניין קטינים אך המורכבות נוצרת אך ורק בשל חובת ההוכחה- כלומר, הוכחה על קיום משק בית משותף ו/או יחסים המרכיבים מסגרת משפחתית וזוגית. בעוד שזוגות נשואים זקוקים אך ורק לתעודת נישואין הרי שידועים בציבור צריכים להצביע על ראיות בעניין מגורים משותפים, ניהול משק בית משותף וכד'.

 

את קביעת המעמד כ"ידועים בציבור" יש להסדיר גם מול המוסד לביטוח לאומי.

 

 

מזונות אישה:

אישה אשר נשואה כדת משה וישראל זכאית לקבל מזונות אישה מבעלה עד אשר יינתן פסק דין לגירושין המחייב את האישה להתגרש והיא מסרבת לעשות כן או לחילופין במידה והבעל מסרב ליתן לאישה גט. סכום המזונות נקבע כך שיאפשר לאותה אישה לשמור על רמת חיים לה הורגלה בזמן נישואיה לבעלה כך שיכסה את כל צרכיה ולרבות מזון , בגדים, נעליים, איפור, הוצאות וכד'. הכלל ע"פ הדת הנו "עולה עמו ואינה יורדת" כלומר יש לבחון את צרכי האישה אל מול הכנסותיה ואל מול הכנסות הבעל במהלך החיים המשותפים.

 

כתובה:

פעמים רבות אנו שומעים כי אישה אשר מתגרשת מבעלה מבקשת לממש את כתובתה. מהי הכתובה? כתובה היא מסמך משפטי מחייב הניתן לכלה טרם נישואיה לבעלה. עריכת השטר היא חלק בלתי נפרד מטקס הנישואין על פי הדת.

דמי הכתובה המצויינים ועליה חותם הבעל במעמד נישואיו לאישה הנו חוב של הבעל כלפי האישה במקרה של גירושין "שלא תהא קלה להוציאה" ולכן הבעל אינו יכול להתחמק מאחריותו והתחייבויותיו על פי שטר הכתובה ולא ניתן לעקוף התחייבות זו גם לא במקרה, חלילה, של מוות (במקרה כזה תשולם הכתובה מעזבונו).

ישנן עילות מסוימות מאוד לקבלת כתובה ו/או לשלילת כתובה. יש להגיע לייעוץ פרטני בעניין זה.

 

חלוקת רכוש:

מעבר לקביעת סכום מזונות קטינים אשר ישולם במקרה של גירושין בין בני הזוג, חלוקת רכוש הנה התחום הקשה ביותר. פירוק שיתוף בין בני זוג הנו הליך ארוך ומתיש, בייחוד כאשר קיימים נכסים רבים ו/או רישומים שאינם ברורים.

לפירוק השיתוף בין בני זוג יש קריטריונים רבים אך הבסיס הנו תלוי במועד נישואיהם של בני הזוג. אם בני הזוג נישאו לפני 1.1.1974 הרי שתחול עליהם חזקת השיתוף, הקובעת כי כל מה שנרכש / נאסף במהלך חיי הנישואין של בני הזוג, ללא קשר כיצד נרשם (למשל דירה בטאבו וכו') שייך לשני בני הזוג.

אם בני הזוג נישאו לאחר 1.1.1974 הרי שיחול עליהם חוק יחסי ממון אשר קובע בבסיסו כי כל רכוש שנצבר לבני הזוג מיום הנישואין ועד ליום הפירוד (מועד הקרע בשפה המשפטית) שייך לשני הצדדים בחלקים שווים.