זכויות אדם שנפגע במהלך פעולת הצלת חיים של אדם אחר

החלטה של שניה, לפעמים הופכת אדם לגיבור, במחיר סיכון חייו שלו. על הזכויות שלו ושל בני המשפחה, לא כולם יודעים.
.
 
ביום 09.01.20, מוטי בן שבת, תושב נהריה בן 38 נהרג בעת שסייע לחלץ יושבי רכב משיטפון בעיר, בכיכר נהריה הירוקה. לדבריו, אחרי שחולצו עלה חשש שנותר בו תינוק – ומוטי היה "הראשון שקפץ" כדי להצילו. גופתו נמצאה בהמשך לאחר סריקות באזור.
שבוע קודם לכן, 2.1.20, אלכסנדר אומלצ'נקו אשר נקלע לשריפה בבניין באשדוד, טיפס מחלון דירה בקומה הרביעית בבניין כדי להציל שני אחים קטנים, פעולת ההצלה הסתיימה כשהוא מאושפז מורדם ומונשם בבית החולים.
.
סיפורי גבורה על גיבורים אשר נכנסו לים סוער בכדי לחלץ אנשים טובעים אינם נדירים אף הם במחוזותינו ולעיתים סופם של אותם גיבורים טרגי.
הסערה נרגעת הכותרות לאט לאט נעלמות, הגיע הזמן לדעת מה קורה ביום שאחרי. האם המדינה מכירה באותם גיבורים אשר פעלו בהתנדבות ונפגעו במהלך פעולת החילוץ או חלילה שילמו בחייהם. התשובה לשאלה הזו חיובית.
.
המדינה באמצעות המוסד לביטוח לאומי מבטיחה את זכויותיהם של מי שנפגע בעת שעשה פעולות להצלת חיים או רכוש של אחר, בהתנדבות. מי שיוכר כמי שנפגע במהלך פעולת התנדבות כאמור, יהיה זכאי לכל הזכויות להן היה זכאי לו היה נפגע בתאונת עבודה. כך גם אלמנתו וילדיו, אם חלילה פעולת ההתנדבות הסתיימה במוות.
.
מה קובע החוק ?
.
סעיף 287 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר "מתנדב בין היתר כלדקמן:
 
(3) "מי שהושיט עזרה לזולתו לפי חובתו על פי דין",
(5) "מי שעשה בהתנדבות, שלא בשכר, פעולה להצלת חייו או רכושו של הזולת, לפי הכללים שנקבעו באישור ועדת העבודה והרווחה והמוסד הכיר בפעולתו לאחר מעשה"
 
תקנה 1 לתקנות מגדירה פעולת התנדבות כפעולה שלא בשכר שעשה אדם:
(1) להצלת חייו של הזולת, בנסיבות שבהן סביר להניח כי סכנה של ממש מאיימת באופן מיידי על חייו של זולתו;
(2) להצלת רכושו של הזולת, בנסיבות שבהן סביר להניח כי סכנה של ממש מאיימת באופן מיידי, על עצם קיומו של הרכוש".
 
.
הכרה בתביעה תזכה את המתנדב ובמידה ונפטר כתוצאה מפעולת ההתנדבות, את שאריו, בתגמולים חודשיים אשר יחושבו בהתאם להכנסותיו לפני הפגיעה ובמידה ולא עבד לפני הפגיעה, בהתאם להכנסה הקבועה עפ"י דין.
.
.
המקרים של מוטי בן שבת ושל אלכסנדר אומלצ'נקו נופלים שניהם בקטגוריה של סעיף 287(3) לחוק הביטוח הלאומי שקובע כי מתנדב הוא "מי שהושיט עזרה לזולתו לפי חובתו על פי דין", שכן שניהם פעלו על פי הדין,קרי, חוק לא תעמוד על דם רעך, תשנ"ח – 1998.
 
רק בריאות !